Novruz bayramı baharın gəlişi şərəfinə qeyd edilir və yeni ilin qarşılanmasını bildirir. Baharın ilk günü təqvimdə Günəşin illik dövr etməsinin başa çatdığını göstərir.
Novruz bayramının tarixi kökləri çox qədim dövrlərə - Zərdüşt peyğəmbərin zəmanəsinə aiddir. Bu isə təqribən 3700-5000 il deməkdir.
Qədim Babilistanda bu bayram Nisan ayının 21-də (mart, aprel) başlanır və 12 gün davam edirdi. Bu 12 günün hərəsinin öz ritualları (mərasimləri) və öz əyləncələri vardı. Ən qədim yazılı abidələrdə göstərilir ki, Novruz bayramı bizim eradan əvvəl 505-ci ildə yaranmışdır.
İslam dini Novruz bayramına dini çalarlar gətirmişdir. Lakin Firdovsi, Rudəki, İbn Sina, Nizami, Sədi, Hafiz kimi böyük mütəfəkkirlər dəlillərlə göstərirdilər ki, Novruz bayramı İslamdan çox-çox əvvəl yaranmışdır. Novruz bayramına həsr edilmiş əsərlərə misal olaraq Nizaminin “Siyasətnamə”, Ömər Xəyyamın “Novruznamə” əsərlərini göstərmək olar.
Odlar yurdu Azərbaycan atəşpərəstliklə bağlı zəngin ənənələrə malikdir. Bu baxımdan Novruz ruhun təmizlənməsi rəmzidir. Novruzdan əvvəlki axır çərşənbə ərəfəsində tonqallar yandırılır və yaşından, cinsindən asılı olmayaraq, hər kəs bu bərəkətli odun üstündən yeddi dəfə tullanmalıdır. Eyni bir tonqalın üstündən yeddi dəfə və ya yeddi tonqalın hərəsinin üstündən bir dəfə tullanmaq lazımdır. Bu ritualı yerinə yetirərkən “Mənim sarılığım sənə, sənin qızartın mənə keçsin” demək lazımdır. Novruz tonqalının üstünə heç vaxt su tökmürlər. Tonqal özü sönəndən sonra oğlanlar və qızlar onun külünü yığıb evdən uzağa aparırlar. Bu o deməkdir ki, bütün pisliklər həmin külə qarışaraq gedir.
Su ilə təmizlənmə suyun təmizləyici qüvvəyə malik olması barədə təsəvvürlərlə bağlıdır. Novruz günlərində arx üstündən tullanmaq ötən ildə edilmiş günahları yumaq deməkdir. Belə bir adət də var: İlin son gecəsində adamlar bir-birinin üstünə su çiləyirlər. Xalq inamına görə, axır çərşənbə gecəsi çaylar və arxlar dayanır, hamı və hər şey, hətta ağaclar da yerə əyilərək suya təzim edirlər. Yeni il axşamında kim bu sudan içərsə, o, xəstələnməz.
Novruzun zirvəsi köhnə ilin öz səlahiyyətlərini yeni ilə təhvil verməsidir. Qədimdən yaranmış ənənələrə görə, həmin vaxtda Novruzun şərəfinə toplardan və tüfənglərdən atəş açırlar. N.Dubrovin hələ XIX əsrdə bu barədə yazırdı: “Azərbaycanda baharın gəlməsini şəhərlərdə və kəndlərdə toplardan açılan yaylım atəşi ilə bildirirdilər”. Azərbaycanda Novruz bayramı şərəfinə təntənələrdə iştirak etmiş Adam Oleari isə yazırdı: “Münəccim astronomik cihazdan və Günəş saatından istifadə etməklə Günəşin hündürlüyünü təyin edərək, gecə ilə gündüzün bərabərləşdiyi anda bildirdi: “Təzə il gəldi”. Elə həmin anda şəhər qüllələrindəki toplardan yaylım atəşi açıldı, qala divarlarından musiqi sədaları eşidildi. Beləliklə, Bahar bayramı başlandı” (1637).
Novruzda süfrədə adları “S” hərfi ilə başlayan yeddi xörək, habelə sumax, sirkə, süd, səməni, səbzi və sair olmalıdır. Süfrəyə güzgü və şamlar, güzgünün qabağına boyanmış yumurtalar qoyulur. Bütün bunların hər birinin rəmzi mənası var: şam – insanları bədnəzərdən qoruyan od, işıq, güzgü isə aydınlıq deməkdir.
Ənənəyə görə, bayramın birinci günündə hər kəs öz evində olmalıdır. Xalq içində deyərlər: “Əgər Novruzun birinci günündə öz evində olmasan, yeddi il evinə həsrət qalacaqsan”. Keçmişdə Novruz bayramı günündə evin bayır qapısı, bir qayda olaraq, bağlanmırdı. Novruzun birinci günü bütün gecə işıq yanır, çünki işığın sönməsi bədbəxtlik əlamətidir.
Kəndlilər Novruz bayramını qeyd edərkən yeni ilin quraqlıq, yoxsa yağmurlu, məhsuldar, yoxsa qıt olacağını müəyyən edirlər. Ənənəyə görə, Novruzun birinci günü bahar, ikinci günü yay, üçüncü günü payız və dördüncü günü qış hesab edilir. Əgər birinci gün hava küləksiz və aydın olsa, deməli, il məhsuldar olacaqdır.
Novruz insanların çox xoşladığı, onlara şən ovqat bəxş edən bayramdır. Novruz Azərbaycan xalqının ənənəvi dəyərlərini özündə əks etdirən bayramdır.
Qeyd: 2006-cı ildən qüvvədə olan qaydaya görə əgər bayram günü istirahət günü ilə üst-üstə düşərsə, növbəti gün iş günü hesab edilmir.

Nowruz is marked to celebrate the arrival of Spring season and means the beginning of a New Year. The first day of Spring in calendar signifies the annual turn of Sun.
The historical roots of Nowruz Holiday go back to the very ancient times of prophet Zardusht, (Fire Worship) – its age is within 3700 – 5000 years.
This holiday has been celebrated in ancient Babylon on the 21st of Nisan month (March and April) and lasted 12 days. Every of these 12 days had its own ceremonials (rites) and entertaining events. The first tangible heritage monument says that Nowruz holiday has appeared in 505 before Christ.
Islam gave religious patterns to Nowruz. But such great thinkers like Ferdowsi, Rudaki, Ibn Sina, Nizami, Saadi, Hafizi have openly stated that Nowruz holiday has emerged far before Islam. Writings dedicated to Nowruz are the following: “Siyasetname” of Nizami and “Novruzname” of Omar Khayyam.
Azerbaijan – the Land of Fires – has right traditions related to Fire Worshipping and in this cultural context, Novruz represents by itself the Symbol of Redemption. “The Akhyr Chershenbe”, which means the Last Tuesday before Novruz arrival, is celebrated by making a bonfire and everyone regardless of his/her age and sex should jump over the blessed fire at least seven times. Seven times jumping over the same bonfire or one time over seven bonfires. As this rite is being honored, one should said: “My yellowness is for you, your redness is for me”. The fire is never extinguished by water. It goes out by itself and then, boys and girls collect its ashes and throw it far away from native home. All this procedure means that the Redemption is done with ashes thrown away.
The Redemption using water is linked to the belief that it is a kind of purification force. During Novruz, if you jumped over the brook, it means that you have got the Redemption from all your past year’s sins. There is also another rite: to throw water to each other in the last night of the outgoing year. There is a saying that the night to next Tuesday before Nowruz is marked by the stopped brooks and rivers. Everything tends to worship waters and even trees are bending downwards. If anyone will drink such water in New Year’s evening, will preserve himself from illness.
The culmination point of Nowruz is marked when the old year hands over its competencies to a New Year. In accordance with ancient traditions, people used cannons and guns to shoot in honor of Nowruz. Even in XIX century, N.Dubrovin wrote about this ceremony: “Cannons shots in cities and villages have announced about the arrival of Spring in Azerbaijan”. Adam Oleariy who participated in festivities organized in Azerbaijan on the occasion of the Nowruz holiday, wrote: Determining the Sun height by the astronomic devices and Sun-dial, the astrologer has announced the following during the equinox: “The New Year has come”. This announcement has been immediately accompanied by cannons shots. Music tones started to be played from city towers and ramparts. The Spring holiday has begun this way” (1637).
During Nowruz, the table should have seven dishes starting by the letter “S”. It should also reflect sumakh (dried barberry), vinegar, milk, semeni (sweet soup made from wheat malt with flour), sebzi (greens) etc. Mirror and candles are also put on the table. Colored eggs are placed in front of mirror. All of this is full of many symbols: the candle means fire and light which protects anyone from the evil eye. Mirror means clarification.
Traditions say that every member of the family should be at home during the first day of the holiday. People believe: “If you will not be at home during the first day of Nowruz, so you will miss it seven next years”. In ancient times, external door was never closed as a rule. Light is always switched on during the first day of Nowruz because the extinguished fire predicts misfortune.
Celebrating Nowruz, villagers define how useful will be the newly come year. Will the new year dry or rainy? What will be the crop? In accordance with traditions, the first day of Nowruz is deemed as Spring, the second is Summer, the third is Autumn and the fourth one is Winter. If the first day will appear as tranquil and clear, it means the whole year will yield good crop.
Nowruz is the joyful and loved holiday. Nowruz is the holiday which reflects the traditional values of Azerbaijani people.
Note: A new rule has been enacted from 2006 which stipulates that if the holiday is coinciding with a day-off, the next following day is deemed as a day-off.