“UNEC Məzun Günü 2022”
Bakı Kristall Zalda keçirilən təntənəli mərasimdə universitetin rəhbərliyi, professor-müəllim heyəti, məzunlar və valideynlərlə yanaşı, dövlət rəsmiləri, millət vəkilləri, xarici qonaqlar, ictimaiyyət nümayəndələri iştirak ediblər.
Məzun Gününün açılışında çıxış edən UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov bu gün 3478 bakalavr, 1678 magistr olmaqla, 5166 tələbənin məzun olduğunu deyib. Məzunları təbrik edən rektor, onları qarşıda yeni sınaqların gözlədiyini, bu parlaq gənclərin bütün sınaqların öhdəsindən layiqincə gələrək, uğur qazanacaqlarından əminliyini ifadə edib.
Azərbaycan Respublikasının təhsil naziri Emin Əmrullayev UNEC-in ali təhsil müəssisələri arasında özünəməxsus yeri olduğunu və ölkənin iqtisadi inkişafına dəyərli töhfələr verdiyini bildirərək, ölkənin bilikli və bacarıqlı gənclərə daim ehtiyac olduğunu deyib.
Məzun Günündə iştirak edən Fransanın Azərbaycandakı səfirliyinin əməkdaşlıq və mədəniyyət üzrə konsulu, Fransız İnstitutunun direktoru Kelle Jerome UNEC ilə Fransanın Montpellier Universiteti arasında 6 ildir ki, reallaşdırılan ikili diplom proqramının əhəmiyyətindən söz açıb. Yeni tədris ilindən UNEC-in 12 tələbəsinin proqram çərçivəsində Fransada təhsil alacağından qürur duyduğunu bildirən səfirlik nümayəndəsi, UNEC ilə Fransa universitetləri arasında əməkdaşlığı digər sahələrdə də inkişaf etdirməkdə maraqlı olduğunu bildirib.
Sonra UNEC-in Fransanın Montpellier Universiteti ilə ikili diplom proqramlarının məzunlarına həmin universitetin diplomları təqdim olunub.
Ənənəvi “papaqatma” mərasimindən sonra Məzun Günü əyləncəli proqram ilə davam edərək, məzunlara unudulmaz anlar yaşadıb. Məzun gününün aparıcısı İlkin Həsəni, möhtəşəm günün qonaqları isə müğənnilər Zamiq Hüseynov və Ayaz Babayev olub.

"Выпускной вечер UNEC 2022"
В торжественной церемонии, состоявшейся в Бакинском хрустальном зале, наряду с руководством университета, профессорско-преподавательским составом, выпускниками и родителями приняли участие государственные деятели, депутаты, зарубежные гости, представители общественности.
Ректор UNEC, профессор Адалат Мурадов, выступая на открытии Дня выпускников, сообщил, что сегодня выпуск закончили 5166 студентов, в том числе 3478 бакалавров и 1678 магистров. Поздравляя выпускников, ректор выразил уверенность, что их ждут новые испытания, и эти яркие молодые люди успешно справятся со всеми испытаниями.
Министр образования Азербайджанской Республики Эмин Амруллаев заявил, что UNEC занимает уникальное место среди высших учебных заведений и вносит ценный вклад в экономическое развитие страны, отметив, что страна всегда нуждается в знающих и способных молодых людях.
Консул по сотрудничеству и культуре посольства Франции в Азербайджане, директор Французского института Келле Жером, участвовавшая в выпускном вечере, рассказала о важности программы двойного диплома между UNEC и Французским университетом Монпелье, которая была реализована для 6 лет. Выразив гордость тем, что 12 студентов UNEC будут учиться во Франции в рамках программы с нового учебного года, представитель посольства сказал, что заинтересован в развитии сотрудничества между UNEC и французскими университетами в других областях.
Затем выпускникам программ двойного диплома были вручены дипломы UNEC и Университета Монпелье Франции.
После традиционной церемонии «папагатма» Выпускной день продолжился развлекательной программой, подарившей выпускникам незабываемые моменты. Ведущим выпускного вечера был Илькин Гасани, а гостями великого дня - певцы Замиг Гусейнов и Аяз Бабаев.