Latviya Respublikasının 105-ci ildönümü
Noyabrın 17-də Bakıda, Baku Crystal Hall-un Mətbuat mərkəzində Latviya Respublikasının elan edilməsinin 105 illiyi münasibətilə rəsmi qəbul keçirilmişdir. Tədbirdə ölkəmizdə akkreditə olunmuş səfirlər və diplomatik korpusun nümayəndələri, mədəniyyət və incəsənət xadimləri, ictimaiyyət nümayəndələri və KİV nümayəndələri də daxil olmaqla çoxlu sayda qonaq iştirak edib. Tədbirin əvvəlində müğənni Aysel Məmmədovanın canlı ifasında Azərbaycanın və Latviyanın dövlət himnləri səsləndirilib.
Latviyanın səfiri Edgars Skuja gecənin qonaqlarını salamladı və belə bir mühüm hadisəni onlarla bölüşmək üçün vaxt ayıran hər kəsə təşəkkür etdi. Ölkəsinin tarixindən, keçdiyi inkişaf yolundan danışan səfir Azərbaycan-Latviya əlaqələrinin müxtəlif sahələrdə dinamik xarakterindən danışıb. 2024-cü ildə ölkələrimiz arasında diplomatik əlaqələrin qurulmasının 30 illiyinin qeyd olunacağını qeyd edən Edgars Skuja qarşılıqlı fəaliyyətin strateji əməkdaşlıq səviyyəsinə yüksəldiyini vurğulayıb.
Azərbaycan xarici işlər nazirinin müavini Samir Şərifov Azərbaycan hökuməti adından Latviya xalqını respublikanın yaranmasının 105-ci ildönümü münasibətilə təbrik edib. O, Azərbaycan-Latviya əlaqələrinin uğurla inkişaf etdiyini və strateji xarakter daşıdığını vurğulayıb.

105-летие Латвийской Республики
17 ноября в Баку в Бакинском Кристальном Зале, в Пресс центре прошел официальный прием по случаю 105-летия провозглашения Латвийской Республики. Мероприятие посетило большое число гостей, среди которых были послы и представители аккредитованного в нашей стране дипломатического корпуса, деятели культуры и искусства, общественные деятели и представители СМИ. В начале мероприятия в живом исполнении певицы Айсель Мамедовой прозвучали государственные гимны Азербайджана и Латвии.
Посол Латвии Эдгарс Скуя поприветствовал гостей вечера и поблагодарил всех, кто нашел время разделить такое важное событие с ними. Говоря об истории своей страны и пройденном ею пути развития, посол рассказал о динамичном характере азербайджано-латвийских отношений в различных сферах. Отметив, что в 2024 году будет отмечаться 30-летие установления дипломатических связей между нашими странами, Эдгарс Скуя подчеркнул, что взаимодействие поднялось на уровень стратегического сотрудничества.
Заместитель министра иностранных дел Азербайджана Самир Шарифов от имени правительства Азербайджана поздравил народ Латвии по случаю 105-летия со дня образования республики. Он подчеркнул то, что азербайджано-латвийские отношения развиваются успешно и имеют стратегический характер.
Вечер продолжился торжественным ужином, на котором была представлена национальная кухня Латвии и Азербайджана.