Latviya Respublikasının 105-ci ildönümü
Noyabrın 17-də Bakıda, Baku Crystal Hall-un Mətbuat mərkəzində Latviya Respublikasının elan edilməsinin 105 illiyi münasibətilə rəsmi qəbul keçirilmişdir. Tədbirdə ölkəmizdə akkreditə olunmuş səfirlər və diplomatik korpusun nümayəndələri, mədəniyyət və incəsənət xadimləri, ictimaiyyət nümayəndələri və KİV nümayəndələri də daxil olmaqla çoxlu sayda qonaq iştirak edib. Tədbirin əvvəlində müğənni Aysel Məmmədovanın canlı ifasında Azərbaycanın və Latviyanın dövlət himnləri səsləndirilib.
Latviyanın səfiri Edgars Skuja gecənin qonaqlarını salamladı və belə bir mühüm hadisəni onlarla bölüşmək üçün vaxt ayıran hər kəsə təşəkkür etdi. Ölkəsinin tarixindən, keçdiyi inkişaf yolundan danışan səfir Azərbaycan-Latviya əlaqələrinin müxtəlif sahələrdə dinamik xarakterindən danışıb. 2024-cü ildə ölkələrimiz arasında diplomatik əlaqələrin qurulmasının 30 illiyinin qeyd olunacağını qeyd edən Edgars Skuja qarşılıqlı fəaliyyətin strateji əməkdaşlıq səviyyəsinə yüksəldiyini vurğulayıb.
Azərbaycan xarici işlər nazirinin müavini Samir Şərifov Azərbaycan hökuməti adından Latviya xalqını respublikanın yaranmasının 105-ci ildönümü münasibətilə təbrik edib. O, Azərbaycan-Latviya əlaqələrinin uğurla inkişaf etdiyini və strateji xarakter daşıdığını vurğulayıb.

105th anniversary of the Republic of Latvia
On November 17 in Baku, in the Baku Crystal Hall, in the Press Center, an official reception was held on the occasion of the 105th anniversary of the proclamation of the Republic of Latvia. The event was attended by a large number of guests, including ambassadors and representatives of the diplomatic corps accredited in our country, cultural and artistic figures, public figures and media representatives. At the beginning of the event, the national anthems of Azerbaijan and Latvia were performed live by singer Aysel Mamedova.
Ambassador of Latvia Edgars Skuja welcomed the guests of the evening and thanked everyone who took the time to share such an important event with them. Speaking about the history of his country and the path of development it has traversed, the ambassador spoke about the dynamic nature of Azerbaijani-Latvian relations in various fields. Noting that 2024 will mark the 30th anniversary of the establishment of diplomatic ties between our countries, Edgars Skuja emphasized that interaction has risen to the level of strategic cooperation.
Deputy Minister of Foreign Affairs of Azerbaijan Samir Sharifov, on behalf of the government of Azerbaijan, congratulated the people of Latvia on the occasion of the 105th anniversary of the founding of the republic. He emphasized that Azerbaijani-Latvian relations are developing successfully and are of a strategic nature.
The evening continued with a gala dinner, at which the national cuisine of Latvia and Azerbaijan was presented.