Azərbaycan Xalq Cümhüriyyətinin 100 illiyi
Mayın 28 -də Bakı Kristal Zalında Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin 100 illiyinə həsr olunmuş qala konserti keçirildi.
Musiqili və bədii gecənin konsepsiyası 28 May 1918 -ci ildə Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin elan edilmə tarixinə əsaslanır.
Xalq Artisti Alim Qasımov və Əməkdar Artist Fərqanə Qasımovanın ifasında “Qarabağ” şikəstəsi, “Natiq” ritm qrupunun “Sarı gəlin” kompozisiyası, dahi bəstəkar Üzeyir Hacıbəylinin “Koroğlu” operasından uvertüra, habelə Qara Qarayevin “Yeddi gözəl”, Fikrət Əmirovun “1001 gecə”, Arif Məlikovun “Məhəbbət əfsanəsi” baletlərindən rəqslər, Xalq artistləri Azərinin, Zülfiyyə Xanbabayevanın, Samir Cəfərovun ifalarında “Ey Vətən”, “Şuşanın dağları” və “Neftçilər” mahnıları böyük maraqla dinlənildi. Xalq artistləri Aygün Kazımova, Azər Zeynalov, Emin, Elçin Əzizov, Əməkdar artistlər Emil Əfrasiyab, Səbinə Babayeva, Tünzalə Ağayeva, Miri Yusif və Röyanın, “Rast” qrupunun, Azərbaycan Müdafiə Nazirliyinin əlahiddə nümunəvi hərbi orkestrinin çıxışları bayram təntənəsi yaşatdı.
Eyni zamanda, tədbirdə Bakı Media Mərkəzi tərəfindən Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin 100 illiyi ilə əlaqədar hazırlanmış videoçarxlar da nümayiş etdirildi.
İki saata yaxın davam edən konsert proqramına ümumilikdə 670 nəfərdən çox şəxs - tanınmış incəsənət xadimləri və yaradıcı heyət cəlb edilmişdi.

100-летие Азербайджанской Демократической Республики
28 мая в Бакинском кристальном зале состоялся торжественный концерт, посвященный 100-летию Азербайджанской Демократической Республики.
Основу концепции музыкально-художественного вечера составляли история провозглашения 28 мая 1918 года Азербайджанской Демократической Республики.
«Карабах шикястяси» в исполнении народного артиста Алима Гасымова и заслуженной артистки Фарганы Гасымовой, композиция «Сары гялин» ритм-группы «Натиг», увертюра к опере «Кероглу» великого композитора Узеира Гаджибейли, а также танцы из балетов «Семь красавиц» Кара Караева, «1001 ночь» Фикрета Амирова, «Легенда о любви» Арифа Меликова, песни – «Эй, Вэтэн», «Шушанын даглары» и «Нефтчиляр» в исполнении народных артистов Азерин, Зульфии Ханбабаевой, Самира Джафарова были встречены с большим интересом. Выступления народных артистов Айгюн Кязымовой, Азера Зейналова, Эмина, Эльчина Азизова, заслуженных артистов Эмиля Афрасияба, Сабины Бабаевой, Тунзали Агаевой, Мири Юсифа и Рои, группы «Раст», отдельного образцового оркестра Министерства обороны создали торжественное праздничное настроение.
На мероприятии также были показаны видеоролики, подготовленные к 100-летию Азербайджанской Демократической Республики Бакинским Медиа-центром.
К участию в концертной программе, продолжавшейся около двух часов, в целом были привлечены свыше 670 человек – известные деятели искусства и творческий состав.
Торжественная концертная программа в Бакинском кристальном зале транслировалась в прямом эфире на мониторе, установленном в Приморском национальном парке.