“TEKNOFEST” Aerokosmik və Texnologiya Festivalı
“TEKNOFEST” Aerokosmik və Texnologiya Festivalı Türkiyə Respublikası Sənaye və Texnologiya Nazirliyi və Selçuk Bayraktarın rəhbərlik etdiyi “Türkiye Teknoloji Takımı” – T3 Vəqfinin təşkilatçılığı ilə 2018-ci ildən başlayaraq hər il keçirilir. Türkiyədən kənarda ilk “TEKNOFEST” Azərbaycanda, Bakı Kristal Zalı və ətrafındakı Dənizkənarı Bulvar ərazisində təşkil olunub.
Festivalın açılışı bu möhtəşəm tədbirə hazırlığın gedişatını əks etdirən videoçarxın nümayişi ilə başlayıb.
Açılış mərasimində Azərbaycan Respublikasının rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat naziri Rəşad Nəbiyev, “TEKNOFEST”in İdarə Heyətinin və T3 Fondu Qəyyumlar Şurasının sədri Selçuk Bayraktar və Türkiyənin sənaye və texnologiya naziri Mustafa Varank çıxış ediblər.
Selçuk Bayraktarın geri sayımı ilə “TEKNOFEST Azərbaycan” festivalı öz işinə başlayıb. Təbdir iştirakçıları VİP tura dəvət olunublar. Tur zamanı qonaqlar sərgilərlə tanış olub, moderator onlara “TEKNOFEST” barədə ümumi məlumat verib.
“TEKNOFEST” çərçivəsində keçirilən yarışlarda pilotsuz uçuş aparatları, robotexnika, peyk modelləşdirilməsi və digər sahələr üzrə gənclərə öz bacarıqlarını göstərmək imkanı verib. Festivalda iştirak üçün ümumilikdə 1000 komanda, 5000-dək şəxs müraciət edib. Azərbaycanın 52 rayonundan, Türkiyənin isə 40 bölgəsindən gənclər festivalda iştirak üçün qeydiyyatdan keçiblər.
Festival elmi, texnologiyanı sevən gənclərə özünü sınamaq, ideyalarını reallaşdırmaq imkanı verəcək, təcrübə qazandıracaq. Eyni zamanda, birlikdə çalışan gənclərə komanda ruhu aşılayacaq. Sağlam mühitdə rəqabət aparmağı, əzmkar olmağı öyrədəcək.
“TEKNOFEST Azərbaycan” Aerokosmik və Texnologiya Festivalı çərçivəsində Azərbaycan və Türkiyə pilotlarının iştirakı ilə keçirilən aviaşou festivalın ən yaddaqalan hadisələrindən biri olub.
Festivalda 4 gün ərzində ümumilikdə 200 mindən çox ziyarətçinin (33 ölkədən 500-ə yaxın əcnəbi) iştirakı proqnozlaşdırılır.
Tədbirdə qlobal bazarlara çıxış potensialı olan startapçıların, yerli və əcnəbi mentorların, xarici ölkələrdən investorların və vençur fondların iştirakı nəzərdə tutulur.
Tədbirdə iştirak üçün dünyanın 32 ölkəsindən 287 startap (101-i Azərbaycan startapı olmaqla) müraciət edib. Onlardan 15-i xarici ölkə (ABŞ, Argentina, Estoniya, İordaniya, Misir, Pakistan, Türkiyə), 35-i yerli olmaqla 50 startap finala vəsiqə qazanıb.
Festival çərçivəsində "SMART QARABAĞ" Hakatonu keçirilir. Hakatonun məqsədi işğaldan azad edilmiş ərazilər üçün “ağıllı” şəhər, kənd, ev təsərrüfatı, nəqliyyat və s. həllərin yaradılmasıdır. Burada iştirak üçün 188 müraciət (151-i Azərbaycandan, 57-i Türkiyədən) daxil olub. Finala Azərbaycandan 21, Türkiyədən 10 komanda olmaqla ümumilikdə 85 iştirakçı vəsiqə qazanıb.
TEKNOFEST çərçivəsində “Take Off Baku” beynəlxalq startap
sammiti iştirak edib. Burada Azərbaycan da daxil olmaqla 8 ölkədən 50 startap
iştirak edib.
“TEKNOFEST ” Aerokosmik və Texnologiya Festivalı çərçivəsində Rocket League üzrə Avropa Çempionatı keçirilib.
Azərbaycan, Macarıstan, Lüksemburq, Monako, Hollandiya, Slovakiya, İspaniya, İsveç, Türkiyə və Uelsdən olan 10 komandanı təmsil edən Raket Liqasında ümumilikdə 30 iştirakçı mübarizə aparıb.
Milli federasiyaların, o cümlədən Avropa Esports Federasiyasının ümumilikdə 21 nümayəndəsi yarışı müşahidə etmək üçün Bakıda rəsmi səfərdə olub.

“TEKNOFEST” Aerospace and Technology Festival
“TEKNOFEST” Aerospace and Technology Festival has been held annually since 2018, organized by the Turkish Technology Team - T3 Foundation, led by the Ministry of Industry and Technology of the Republic of Turkey and Selcuk Bayraktar. The first "TEKNOFEST" outside of Turkey was organized in Azerbaijan, in the Baku Crystal Hall and on the adjacent Seaside Boulevard.
The opening of the festival began with a video showing the preparations for this grand event.
The Minister of Digital Development and Transport of the Republic of Azerbaijan Rashad Nabiyev, Chairman of the Board of TEKNOFEST and the Board of Trustees of the T3 Foundation Seljuk Bayraktar and Minister of Industry and Technology of Turkey Mustafa Varank spoke at the opening ceremony.
The TEKNOFEST Azerbaijan festival has started with the recalculation of Selcuk Bayraktar. The participants of the event were invited to the VIP tour. During the tour, the guests got acquainted with the exhibitions, and the host gave them general information about "TEKNOFEST".
In competitions held within the framework of “TEKNOFEST”, young people had the opportunity to demonstrate their skills in the field of unmanned aerial vehicles, robotics, satellite modeling and other areas. In total, 1,000 teams and 5,000 people applied for participation in the festival. Young people from 52 regions of Azerbaijan and 40 regions of Turkey have registered to participate in the festival.
The festival gave an opportunity to young people who love science and technology to test themselves, realize their ideas and gain experience. At the same time, team spirit will be instilled in young people working together. It will teach you how to compete and persevere in a healthy environment.
One of the most memorable events of the festival was an air show with the participation of Azerbaijani and Turkish pilots within the framework of the Azerbaijan Aerospace and Technical Technology Festival “TEKNOFEST”.
In total, more than 200,000 people (about 500 foreigners from 33 countries) visited the festival during four days.
The event was attended by startups with a potential entry into global markets, local and foreign mentors, foreign investors and venture funds.
287 startups from 32 countries applied for participation in the event (of which 101 are Azerbaijan startups). Of these, 15 foreign countries (USA, Argentina, Estonia, Jordan, Egypt, Pakistan, Turkey), 35 local and 50 startups reached the final.
As part of the festival, the SMART KARABAKH hackathon is held. The goal of the hackathon is to create a “smart” city, village, economy, transport, etc. in the liberated territories. is to create solutions. 188 applications were submitted for participation (151 from Azerbaijan, 57 from Turkey). In total, 85 participants reached the final, including 21 teams from Azerbaijan and 10 teams from Turkey.
The international startup summit "Take Off Baku"
took part in the framework of TEKNOFEST. It is attended by 50 startups from 8
countries, including Azerbaijan.
The Rocket League European Championship was held as part of the Aerospace and Technology Festival TEKNOFEST Azerbaijan. A total of 30 participants competed in the Rocket League, representing 10 teams from Azerbaijan, Hungary, Luxembourg, Monaco, the Netherlands, Slovakia, Spain, Sweden, Turkey and Wales. A total of 21 representatives of national federations, including the European Esports Federation, were on an official visit to Baku to observe the competition. The championship was organized by the European and Azerbaijan Cybersport Federations.